Tretman za proširene vene

Proširene vene su proširene vene plave ili tamno ljubičaste boje koje se obično javljaju na nogama i stopalima.

U ovom tekstu mozete procitati sve o najnovijim metodama lecenja  proširenih vena, uključujući tretmane mikrotalasne ablacije, laserske ablacije i skleroterapije.

Šta je endovenska mikrotalasna ablacija vena (EMVA)?

EMVA je minimalno invazivni tretman venske ablacije u površinskim proširenim venama.

U praksi, to uključuje ubacivanje igle u veliku venu u telu koja hrani površinske vene. Žica se provlači i oko nje se ubrizgava niz injekcija lokalnih anestetika. Zatim se vena zagreva iznutra, tako da se zatvori. Ovo je moderan ekvivalent uklanjanju vena, staromodnoj metodi koja uključuje pravljenje reza u blizini prepona i fizičko izvlačenje vene.

Tretman se naziva endovenski jer dopire do unutrašnjosti vene. Kada je žica unutar vene, tada se može koristiti radiofrekventna ablacija (EMVA) ili laserska ablacija (EVLA)

Kako se EMVA razlikuje od endovenske laserske ablacije (EVLA)?

Mala je razlika između EMVA i EVLA. Podešavanje je potpuno isto, koristeći istu punkciju iglom i istu žicu uz venu. Jedina razlika je u tome što je žica pričvršćena za lasersku blok kutiju, a ne za mikrotalasnu blok kutiju.

EVLA procedura traje 45 sekundi do jednog minuta. EMVA, tretman traje jedan do tri minuta.

Oba tretmana su ekvivalentna, što rezultira izuzetno dobrom stopom zatvaranja vene od 90 procenata.

Što se tiče postoperativnih komplikacija, jedini detalj koji su otkrili radovi je da je EVLA nešto bolnija tokom prvih pet dana nakon tretmana, što zahteva tri do četiri dodatna uzimanja paracetamola u poređenju sa EMVA.

Šta je uključeno u proceduru?

Pre svega, pacijent treba da na odgovarajući način pristane i detaljno razume šta će se desiti.

Tokom postupka, igla se ubacuje u venu pomoću ultrazvučnog navođenja. Unutrašnjost ove igle se zatim spoji, i EMVA ili EVLA kateter se provuče sve dok kateter ne bude udaljen približno 1 cm od vrha noge odakle proširene vene često potiču.

Kada se primeni lokalna anestezija, žica se uključuje u kutiju – ili EMVA ili EVLA kutiju – i izvodi se još jedan ultrazvuk, da bi se proverilo da li je vrh sonde u ispravnom položaju. Serija tretmana se zatim sprovodi niz venu da bi se zatvorila.

Zatim se postupak ponavlja, proces koji traje između jednog do tri minuta. Posle ovoga, ultrazvuk se takođe ponavlja, kako bi se uverilo da je procedura uspela

Koji je najefikasniji tretman za proširene vene?

Najefikasniji tretman zavisi od pacijentovih proširenih vena i svih drugih osnovnih stanja koje pacijent može imati (ako ih ima). Lečenje proširenih vena mora biti prilagođeno individualnoj patologiji u anatomiji pacijenta.

Da bi odredio najefikasniji tretman, specijalista mora: da izvrši dobru procenu, ispita istoriju bolesti pacijenta pogleda proširene vene i pravilno ih proceni.

Skrlerozacija vena

Zahvat je bezbolan kod većine ljudi jer ubod ne boli, ponekad se oseća  peckanje prilikom ubrizgavanja sredstva. Efikasnost terapije najvise zavisi od pacijenta. Kod 50-90% pacijenata se može očekivati poboljšanje. Rezultati se vidljivi odmah kod manjih vena i kapilara, dok kod većih vena potrebno je par nedelja da se povuku.

 

 

 

 

 

 

Tretman se može ponavljati po potrebi, a minimalan razmak između terapije je izmedju 7-14 dana.  Potrebno 2-3 tretmana da bi se kapilari i vene nogu uklonile.  Preduslov za zahvat je nošenje elastičnog kompresivnog zavoja između tretmana, i mesec  dana nakon  zadnjeg tretmana.

Kod nas u Eterna Hospitalu vas ceka tim strucnjaka koji je svakodnevno u sluzbi vaseg zdravlja I lepote.

Hi, How Can We Help You?