Šta su akne?
Vaša koža ima sitne rupice koje se nazivaju pore koje mogu biti blokirane uljem, bakterijama, mrtvim ćelijama kože i prljavštinom. Kada se to dogodi, može se pojaviti bubuljica kao posledica. Ako često dobijate bubuljice, posebno nekoliko bubuljica odjednom, možda imate akne. Drugim rečima, akne su stanje kože koje uzrokuje bubuljice.
Akne su veoma česte
U stvari, istraživanje procenjuje da 9,4 odsto ljudi širom sveta ima akne. Iako akne ne predstavljaju ozbiljan rizik za vaše opšte zdravlje, i dalje mogu biti bolne. Ako se upaljena koža ne leči, stanje vremenom može izazvati ožiljke.
Ne može se poreći da akne mogu doprineti emocionalnom stresu. Ožiljci od akni kao i bubuljice na licu i drugim vidljivim mestima na telu mogu uticati na samopouzdanje. Takođe mogu da doprinesu osećanju anksioznosti, depresije i odbačenosti. Imajte na umu, takođe, da se akne mogu lečiti i tretirati. Postoji veliki broj efikasnih tretmana, tako da imate opcije za smanjenje broja bubuljica koje dobijete i minimiziranje šanse za stvaranje ožiljaka.
Vrste akni
Ako imate akne, svakako ćete primetiti mešavinu raznih vrsta bubuljica. Bele tačke i miteseri, oboje se nazivaju i komedoni. Miteseri ili otvoreni komedoni se otvaraju na površini vaše kože. Kiseonik u vazduhu (a ne prljavština) daje vrhovima ovih bubuljica tamniji izgled.
Inflamatorne lezije, za koje je veća verovatnoća da će izazvati ožiljke na vašoj koži, uključuju:
- Papule – Ove male, crvene, podignute izbočine su uzrokovane upaljenim ili inficiranim folikulima dlake.
- Pustule – Ove male crvene bubuljice imaju gnoj na vrhovima.
- Nodule – Ove čvrste, često bolne kvržice se razvijaju ispod površine vaše kože.
- Ciste – Ove velike kvržice ispod vaše kože sadrže gnoj i obično su bolne
Bubuljice mogu vašoj koži dati grubu, neujednačenu teksturu. Iskakanje bubuljica može povećati vaše šanse za stvaranje ožiljaka, pa izbegavajte stiskanje.
Kada se akne pojavljuju?
Akne nastaju kada se pore vaše kože začepe uljem, mrtvom kožom ili bakterijama. Svaka pora vaše kože otvara se ka folikulu. Folikul se sastoji od dlake i lojne (uljne) žlezde. Uljna žlezda oslobađa sebum (ulje), koji putuje uz kosu, iz pora i na vašu kožu. Sebum pomaže da vaša koža bude podmazana i meka. Jedna ili više grešaka u ovom procesu podmazivanja mogu doprineti nastanku akni.
Akne se mogu pojaviti, na primer, kada:
- vaši folikuli proizvode previše ulja
- mrtve ćelije kože se nakupljaju u vašim porama
- bakterije se nakupljaju u vašim porama
Postoje brojne faktore rizika koji mogu doprineti ili pogoršati akne, uključujući:
- hormonske promene usled trudnoće ili puberteta
- sindrom policističnih jajnika (PCOS) i druga endokrina stanja
- pušenje cigareta
- loš san
- stresa
- sredstva za čišćenje, kreme, hidratantne kreme i drugi kozmetički proizvodi sa visokim sadržajem ulja
- određeni lekovi, uključujući litijum, neke vrste hormonske kontrole rađanja, antikonvulzante i steroide
- porodična istorija akni
- tokom puberteta imate najveći rizik od razvoja akni. U toku ovog perioda, vaše telo prolazi kroz mnoge hormonske promene. Ove promene mogu pokrenuti proizvodnju ulja, što dovodi do povećanog rizika. Hormonske akne povezane sa pubertetom obično se poboljšavaju kada dostignete odraslo doba, a vaše izbijanja mogu čak i potpuno prestati.