Hiperhidroza

U 2004. godini, Američka administracija za hranu i lekove (FDA) odobrila je BOTOKS za lečenje teške primarne aksilarne hiperhidroze (prekomerno znojenje pazuha) kod pacijenata koji nisu mogli da se oslobode upotrebom antiperspiranta.

Botulinumtoxin tip A je prirodni, prečišćeni protein sa sposobnošću da privremeno blokira lučenje hemikalije koja je odgovorna za „uključivanje“ telesnih znojnih žlezda. Blokirajući ili prekidajući ovaj hemijski glasnik, botulinum toksin „isključuje“ znojenje na mestu gde je ubrizgan. Injekcije botoksa su veoma plitke, što znači da se lek ubrizgava neposredno ispod površine kože, gde ostaje.

Istraživanja pokazuju da je lečenje prekomernog znojenja pazuha, šaka, stopala, glave i lica (kraniofacijalni) i drugih relativno malih delova tela (kao ispod grudi) sa botoksom bezbolno i efikasno. Kada se koristi za lečenje prekomernog znojenja ispod pazuha, pokazalo se da botoks dovodi do smanjenja znojenja za 82-87%. Rezultati počinju da budu primetni otprilike 2 do 4 dana nakon tretmana, a potpuni efekti se obično primećuju u roku od 2 nedelje. Suvoća obično traje 4 do 6 meseci.

Dodatni statistički podaci iz objavljenih istraživačkih studija pokazali su da je ponovljeno lečenje botoksom bezbedno i efikasno za hiperhidrozu i dosledno dovodi do značajnih, dugotrajnih poboljšanja simptoma, svakodnevnog funkcionisanja i kvaliteta života pacijenata koji se prekomerno znoje. Takođe je naučno dokazano da tretman botoksa za hiperhidrozu poboljšava produktivnost na poslu. Dok je znojenje suštinska funkcija tela za kontrolu temperature, lokalizovani delovi tela sadrže samo mali procenat telesnih znojnih žlezda (na primer, ispod pazuha se nalazi manje od 2% znojnih žlezda u telu.) Privremeni prestanak funkcionisanja ovih zlezda  nema mnogo veze sa termoregulacijom tela.

U slučaju prekomernog znojenja dlanova (ruka), istraživanja pokazuju da je botoks efikasan 80-90%. Ponovljene injekcije su potrebne nakon 6 meseci. Botoks za znojenje dlanova može izazvati privremeni bol i slabost u rukama.

Injekcije botoksa dobro deluju na glavu i lice, ali tehnika ubrizgavanja zahteva veštinu, tako da pacijenti treba da traže iskusnog lekara. Potencijalni neželjeni efekat injekcija botoksa u lice kao tretmana za znojenje je asimetrija, posebno na čelu. Ovo se može desiti ako deo botoksa difunduje u mišiće lica. Takva asimetrija je, međutim, uvek privremena i može se, ako je potrebno, uravnotežiti dodatnim injekcijama botoksa.

Botoks se takođe može koristiti za plantarnu hiperhidrozu (prekomerno znojenje stopala), ali pacijenti prijavljuju više bolova tokom plantarnih injekcija botoksa.

Efikasno korišćenje injekcija botoksa

Intervencija  zahteva relativno malo vremena(20-ak minuta) i ne zahtevaju nikakva ograničenja u radu ili slobodnim aktivnostima (osim uzdržavanja od intenzivnih treninga, sauna na dan intervencije).

Tokom procedure, vrlo tanka igla se koristi za ubrizgavanje malih količina botoksa tik pod kožu  u područje prekomernog znojenja (u obliku mreže, otprilike na svakih 1 do 2 centimetra). Da bi ublažili potencijalnu nelagodnost, doktori mogu da koriste povrsinski anestetik pre same intervencije.

Nakon nedelju ili dve nedelje od intervencije potrebno je doci na kontrolu, kako bi doktor ispratio stanje, I po potrebi dodao na neka mesta koja su mozda prilikom prve posete propustena.

Hi, How Can We Help You?